Jeśli wyobrażenia na temat pracy detektywa czerpiesz głównie z filmów i seriali kryminalnych, prawdopodobnie odbiegają one mocno od rzeczywistości. Cechy, które posiada dobry detektyw to takie, którą są potrzebne do wykonywania codziennych obowiązków. Takie cechy to zdecydowanie cierpliwość i bystry umysł, a nie umiejętność posługiwania się bronią czy kaskaderskiej jazdy samochodem. Jeżeli zastanawiasz się jak wybrać dobrego detektywa, a może sam zastanawiasz się, czy nadajesz się do tej pracy przeczytaj ten wpis do końca.
Dobry detektyw – co go wyróżnia
Detektyw to z pewnością zawód unikalny, a przy tym cieszy się zaufaniem publicznym. Wynika to z tego, że prywatny detektyw zajmuje się najbardziej intymną sferą ludzkiej prywatności. Jest on powiernikiem wielu najskrytszych informacji o swoich klientach i ich bliskich. Dobry detektyw przede wszystkim musi potrafić zachować tajemnice klientów. Biuro detektywistyczne IRBIS to firma, która pomaga znaleźć osoby zaginione, zweryfikować podejrzenia w kwestii zdrady czy przekrętów biznesowych. Aby jednak byś skutecznym w szukaniu dowodów, trzeba być odpowiednio wyszkolonym, a także mieć określone cechy charakteru. Zobacz jakie.
Zachowanie tajemnicy
Praca detektywa, nie polega tylko i wyłącznie na szukaniu zaginionych osób lub ludzi podejrzanych o dokonanie przestępstwa. Prywatny detektyw bardzo często dostaje zlecenia od swoich klientów, które dotyczą znalezienia dowodów zdrady lub prowadzonego biznesu. Dlatego bardzo ważna w tym zawodzie, jest umiejętność zachowania informacji dla siebie i nie rozpowiadania nikomu o wynikach śledztwa. Tylko klient powinien decydować co zrobi z informacjami i dowodami, które pozyskał prywatny detektyw.
Dobry detektyw ma psychologiczne podejście
Prywatny detektyw powinien znać się na ludziach i umieć rozpoznać ich emocje. Umiejętności psychologicznego podejścia do napotkanych osób są bardzo ważne. Pozwalają one szybciej dowiedzieć się ważnych informacji, które mogą okazać się istotne w całym postępowaniu.
Detektyw powinien umieć też aktywnie słuchać i zadawać odpowiednie pytania, które pomogą mu szybciej i skuteczniej uzyskać potrzebne wiadomości.
Być otwartym na nowe informacje
Zwracanie uwagi na najmniejsze szczegóły to kolejna cecha prywatnego detektywa, jaka powinna go wyróżniać. W tym zawodzie liczy się także sztuka logicznego myślenia oraz umiejętność łączenia faktów. Te cechy pozwalają mu na jak najlepsze wykonywanie powierzonych zadań. Detektyw powinien być również kreatywny i umieć podejmować ryzyko. Podczas dochodzenia, może się okazać, że będzie trzeba takie podjąć, a kreatywność na pewno ułatwi opracowanie planu działania.
Skuteczny i cierpliwy
Ważną cechą w zawodzie detektywa z pewnością jest cierpliwość, sprawia to, że może być on dużo bardziej skuteczny od niecierpliwego człowieka. W praktyce oznacza to często żmudne działania polegające na tym, aby za pomocą różnych metod i dostępnego sprzętu zebrać wiarygodne, zazwyczaj obciążającego kogoś materiały dowodowe.
Cierpliwość umożliwia przeprowadzanie długich, czasochłonnych i wnikliwych obserwacji. Dzięki niej też dobry detektyw jest w stanie wytrwać w oczekiwaniu na rozwój sytuacji, co często jest trudne do określenia w czasie.
Wcielać się w role
Podczas przeprowadzania śledztwa, może okazać się, że będzie trzeba kogoś poudawać, lub kogoś oszukać. W takim przypadku przydatne mogą okazać się umiejętności aktorskie detektywa. Nie musisz być profesjonalnym aktorem, aby wykonywać zawód detektyw, jednak pewne cechy warto abyś posiadał. Dobre przygotowanie do każdej z odgrywanych postaci ułatwia detektywowi osiągnięcie zamierzonego celu.
Sprawność fizyczna
Mając na myśli sprawność fizyczną nie myślimy tutaj o wysportowanej sylwetce, czy znajomości sztuk walki. W pracy detektywa, niezbędna jest jednak dobra kondycja (ułatwiająca sprawne śledzenie figuranta), wydolność i pozostawanie w dobrej formie. Warto mieć także opanowane podstawy sztuki samoobrony, by w krytycznej sytuacji umieć sobie poradzić.
Obycie technologiczne
Detektywi posługują się całą gamą nowoczesnych sprzętów elektronicznych: aparatami, obiektywami, kamerami; korzystają także z mikrofonu, dyktafonu i nawigacji. Ich obsługę powinni mieć opanowaną do perfekcji. Dobrym pomysłem jest także sprawdzenie sprzętu przed przystąpieniem do śledztwa. Elektroniczny sprzęt czasem zawodzi, a profesjonalny dobry detektyw nie może sobie pozwolić na awarię w krytycznym momencie dochodzenia.
Umiejętność znikania
Nie chodzi tutaj o umiejętność wykonywania magicznych sztuczek, czy wyprowadzania w pole przeciwników podczas ucieczki. Dobry detektyw powinien przedewszystkim umieć wtopić się w tłum. Śledzona osoba nie powinna domyślać się, że jest obserwowana. Wszelkie zdjęcia i zdobywanie informacji powinno odbywać się bez wiedzy podejżanego. Jeżeli odkryje on naszą obecność może specjalnie wprowadzić nas w błąd.
Cechy prywatnego detektywa – podsumowanie
Nie każdy może zostać prywatnym detektywem. Ludzie, którzy zajmują się tą profesją muszą być cierpliwi, kreatywni, być otwartym na informację i nie zamykać się tylko na jeden scenariusz. Powinni również potrafić wtapiać się w tłum i wcielać w różne role. W pracy detektywa ważna jest również umiejętność zachowania tajemnicy i przedewszystkim skuteczne rozwiązywanie śledztwa i zdobywanie dowodów. Jeżeli szukasz detektywa, który spełnia wszystkie te punkty, to zapraszam do kontaktu