Jeżeli myślisz, że praca detektywa nie jest objęta zakazami, może przeprowadzać śledztwo, jak chce, posiada nowoczesne gadżety, a także bierze udział w pościgach, to niestety muszę Cię zasmucić. Praca detektywa również jest objęta przepisami. Czego nie może zrobić prywatny detektyw? Zobacz poniżej
Jak uprawnienia ma prywatny detektyw w Polsce
Aby zostać prywatnym detektywem, należy uzyskać licencję detektywa. Licencja zapewnia detektywowi uprawnienia przeprowadzania śledztwa. Uprawnienia te są jednak objęte zakresem, który reguluje ustawa z dnia 6 lipca 2001 r. Po uzyskaniu licencji detektyw może podejmować działania związane z pozyskiwanie, przetwarzaniem i udostępnianiem danych osobowych. Detektyw może podejmować działania, przy których nie ogranicza go etyka oraz prawa człowieka. Zatem czego nie może zrobić prywatny detektyw?
Czego nie może zrobić prywatny detektyw
Jeżeli chcesz nawiązać współpracę z profesjonalnym detektywem posiadającym licencję detektywa takim jak IRBIS, to musisz wiedzieć, że będzie on działał w zakresie prawa i nie naciągnie swoich uprawnień. Zobacz 10 rzeczy, których nie może zrobić profesjonalny detektyw.
Sprawdzanie stanu konta
Informacje o stanie konta każdej osoby, stanowią tajemnicę bankową. Dostęp do informacji mają tylko wybrane instytucje, do których nie zalicza się prywatnych detektywów. Detektyw może jednak ustalić źródła dochodu obserwowanej osoby, a także zweryfikować jej przeszłość finansową. Nie może on również zmusić kogoś do spłacenia długu wobec klienta. Zdobyte przez niego dowody mogą jednak stanowić dowód w sprawie sądowej lub być powodem rozpoczęcia dochodzenia roszczeń.
Nie przesłuchamy świadka
Detektyw nie może Cię zlegitymizować, przeszukać, a także przesłuchiwać. Może on pozyskiwać dowody za pomocą białego wywiadu lub zbierając wiedzę z otwartych źródeł. Wszystkie dane znalezione w internecie są w 100% legalnie uzyskane.
Detektyw nie może zamontować GPS w samochodzie
Detektyw nie może zamontować nadajnika GPS w telefonie lub samochodzie osoby obserwowanej, ponieważ narusza to jej prawa do prywatności. Takie działania są zarezerwowane dla specjalnych jednostek powołanych do takich akcji. Z tego samego powodu, nie może korzystać z podsłuchów oraz ukrytych kamer. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy klient chce, aby zamontować takie urządzenia w pojeździe, który do niego należy.
Detektyw nie hakuje cudzego sprzętu
Oczywiście możesz zlecić detektywowi odzyskanie danych ze sprzętu elektronicznego. Jednak musisz pamiętać, że sprzęt, który zostawiasz, musi należeć do Ciebie. Przeszukiwanie cudzego komputera, jest łamaniem praw do jego prywatności i wychodzi poza uprawnienia prywatnego detektywa. Jeżeli uważasz, że ty padłeś ofiarą ataków hakera i oprogramowania szpiegowskiego, lepiej szybko udaj się o pomoc do detektywa.
Nie zatrudni się jako pracownik konkurencji.
Detektyw ma uprawnienia do pozyskania informacji o konkurencji i przygotowania wywiadu gospodarczego. Nie może on jednak zatrudnić się u Twojej konkurencji i wyciągać poufne informacje na zewnątrz. Takie działanie wiąże się ze szpiegostwem przemysłowym i grozi za to odpowiedzialność karna.
Są inne, legalne sposoby, które pozwolą Ci pozyskać wiele cennych dla Twojego przedsiębiorstwa informacji. Wywiad gospodarczy, który prowadzony jest legalnymi metodami i środkami, bez narażania osób za niego odpowiedzialnych na konsekwencje karne.
Włamanie do miejsca prywatnego
Detektyw podczas prowadzenia śledztwa nie ma uprawnień, aby wejść na teren prywatny bez zgodny właściciela. Grozić będą mu za to takie same konsekwencje jak każdej innej osobie. W swoich działaniach legalnie działający detektyw opiera się na miejscach publicznych, do miejsc prywatnych wejdzie tylko, gdy wyrazi na to zgodę właściciel.
Rozpoczęcie współpracy bez umowy
Umowę zawsze warto podpisać, niezależnie od tego, z jakich usług korzystamy, zabezpiecza ona obydwie strony. W przypadku współpracy z prywatnym detektywem podpisanie umowy jest jego ustawowym obowiązkiem. Jeżeli detektyw rozpocznie dochodzenie, bez podpisania umowy, naraża się na konsekwencję. Należy także pamiętać, że detektyw ma również obowiązek prowadzić i przechowywać dokumentację dotyczącą zawieranych i realizowanych umów.
Pomoc w odbiciu zakładnika
W filmach kryminalnych detektyw, często przedstawiany jest jako bohater, który lokalizuje porwaną osobę przed policją i ratuje ją z rąk porywaczy. W rzeczywistości nawet jeżeli zlokalizuje ofiarę przed policją, nie może podejmować czynności aresztowania przestępców. Jedyne co może zrobić w takiej sytuacji, to wezwać odpowiednie służby. Ograniczenie to wiąże się z tym, że detektyw nie ma uprawnień do zakuwania w kajdanki i stosowania przymusu.
Tak samo wygląda sytuacja z odbiciem dziecka. Nie chodzi oczywiście o porwanie dziecka nieznanego naszemu klientowi a o jego dziecko. Wbrew pozorom to bardzo częsta sytuacja gdy jeden z rodziców wyjeżdża z dzieckiem, nie informując drugiego, gdzie przebywają, dochodzi wtedy do tzw. porwania rodzicielskiego. Detektyw może pomóc oczywiście w takim przypadku, lokalizując miejsce, gdzie jest trzymane dziecko. Musi on jednak w takiej sytuacji wezwać odpowiednie służby i czekać na ich przybycie.
Nie pozyska bilingów telefonów i SMS
Operator telefonii komórkowej nie współpracuje z biurami detektywistycznymi odnośnie historii połączeń telefonicznych swoich klientów. Uprawnienia do takich akcji mają tylko specjalne organy w Polsce.
Wylegitymowanie osoby
Detektyw nie posiada uprawnień, aby legitymować kogokolwiek. Może poprosić kogoś o przekazanie swoich danych lub też w inny legalny sposób owe dane pozyskać np. za pomocą białego wywiadu. Dobry prywatny detektyw powinien mieć w zanadrzu techniki, które ułatwią mu, wyciągniecie danych od rozmówcy. Niedopuszczalne jest jednak wylegitymowane kogoś przez prywatnego detektywa, który będzie podawał się np. za policjanta pokazując swoją legitymację.
Co się stanie jak detektyw przekroczy swoje uprawnienia
Detektyw, który stosuje nielegalne działania podczas przeprowadzania śledztwa, naraża się na utratę licencji detektywa oraz konsekwencję prawne. Z ustawy o działaniach detektywistycznych wynika, że za złamanie wyżej wymienionych czynności grozi mu.
- kara pozbawienia wolności do 2 lat
- kara ograniczenia wolności
- grzywna
Dowody, uzyskane w nielegalny sposób będą przed sądem nieważne, a klientów mogą grozić konsekwencje podżegania do przestępstwa.
Czego nie może zrobić prywatny detektyw – podsumowanie
Prywatny detektyw, podczas przeprowadzenia śledztwa musi działać w granicach prawa. Nie może robić wielu rzeczy, które są pokazywane w filmach. Pomimo to pomoc prywatnego detektywa, może okazać się niezbędna bardzo wartościowa w rozwiązywaniu Twojej sprawy. Jeżeli szukasz detektywa z Olsztyna, to zapraszam Cię do nawiązania kontaktu z naszym biurem detektywistycznym w Olsztynie IRBIS.